Hagyományõrzés

Iskolánk fennállása óta ápoljuk azokat az ünnepi szokásokat, a jelentõs eseményekrõl való megemlékezéseket, amelyek mára szép hagyománnyá váltak, s az ilyen jellegû rendezvényekre való készülõdés megfényesíti a hétköznapjainkat is.
Oktatási-nevelési intézményrõl lévén szó, az itt folyó munkának természetes keretet ad az ünnepélyes tanévnyitó és tanévzáró.
Az évnyitó ünnepélyen az iskola igazgatósága jelzi az új tanévben elérendõ legfontosabb célokat, ajánl hozzá eredményes módszereket, s feltárja az indulás esetleges nehézségeit - nem feledkezve meg arról, hogy a kezdõ évfolyam tanulóit a felsõsök segítõ szándékú figyelmébe ajánlja.
A tanévzáró ünnepély alkalmat ad arra, hogy a tanár-diák-igazgató együttesen végzett munkafolyamatában az egész tanév alatt elért eredményekrõl szó essék. A szóbeli elismerés mellett az intézmény igazgatója értékes jutalomban részesíti a legkiválóbb tanulmányi, szakmai, sport- és mûvészi eredményt felmutató diákokat, akikre a jelen levõ szülõk, rokonok, barátok méltán lehetnek büszkék.
Az iskola mûködésével kapcsolatos legjelentõsebb, évente megismétlõdõ színes rendezvényeink: a szalagavató és a ballagás a végzõsök számára; továbbá a jeles napokhoz kötõdõ különbözõ kulturális eseményeink illetve a sportrendezvények.
Végzõs diákjaink február hó folyamán egy ünnepi (verses-zenés) mûsor kíséretében szalagfeltûzõ, szalagavató ünnepélyen vesznek részt, ahol a fiatalabb tanulótársak vagy a barátok tûzik fel az ünnepi öltözékre az avatószalagot. Az intézmény igazgatójának méltató szavai mellett az alsóbb évfolyamok képviseletében is elhangzanak biztatások a végzõsök részére - és ígéretek a hagyományok továbbvitelére.
Mindezt ugyanezen a napon az utolsó évfolyam tanulói részére szalagavató diákbál követi - évtizedek óta az Erõmû Vasas Mûvelõdési Központban. A bál fénypontja a diákjaink által igényes zenére bemutatott nyitótánc, amely szakavatott koreográfus irányítása alapján csiszolódott lélekemelõ látványossággá. Tombola, rock and roll és népitánc-motívumok, majorett-bemutató színesítik a szalagavató bált.
Május a ballagások idõszaka is, amire diákjaink fényképes osztálytablóval készülnek elõzetesen, s amely tablók az iskola folyosóin hirdetik az intézményünk iránti érdeklõdést, elkötelezettséget.
A ballagás nemcsak iskolai, hanem egyben megható családi ünnepély is, amikor a végzõs diákok jelképesen már elbúcsúznak, bár a legfõbb megmérettetés ezután következik: a szakmunkásvizsgákon és az érettségin.
Amióta iskolánk felvette az Európa-hírû tudós, Bánki Donát nevét, azóta névadónk iránti tiszteletünk jeléül születésnapján, június 6-án minden évben kiemelt jelentõségû ünnepségekkel emlékezünk meg róla munkásságát méltató beszéddel, szavalatokkal, emléktáblájának koszorúzásával, amit zenei aláfestés kísér. Ez a nap egy egész hetes rendezvénysorozat tetõpontja, amikor az iskolai koszorúzással egy idõben kerékpáros túraszakkörünk képviseletében névadónk szülõhelyén, Bakonybánkon szintén koszorút helyeznek el. A Bánki-heti rendezvénysorozat elemei: szakmai-, mûszaki- és KRESZ-vetélkedõk; idegen nyelvû országismereti feladatok; a város középiskolái közötti labdarúgó-mérkõzések a Bánki-kupa elnyeréséért; számítástechnikai-informatikai versenyek; vers- és prózaíró pályázat, illetve a tanulóink által készített igényes modellekbõl, mûszerekbõl, üvegmûvészeti alkotásokból s gyûjtõmunkákból összeállított kiállítás létrehozása...
A Bánki-napon kerül sor a vetélkedõk eredményének ünnepélyes kihirdetésére és jutalmazására. A tanév során kiemelkedõ teljesítményt elért pedagógusunk Bánki-emlékplakett kitüntetésben részesül, továbbá a Bánki Alapítvány kuratóriuma által kiírt pályázat után tanítványaink közül a legeredményesebb átveheti a Bánki-díjat.
Az ünnepnap hagyományosan záró része a Bánki Színkör által elõadott nívós dráma - vagy musical-részlet. A színjátszókört eleinte iskolánk érdeklõdõ és tehetséges tanulói alkották, ám mostanra a régi diákjaink mellett már a város több intézményébõl is részt vesznek az elõadásokban. Igényes munkájuk eredményét jelzik az évek során elnyert mûvészeti minõsítések.
Játékos, tréfás rendezvényen, a diákönkormányzat által szervezett elsõsavatón mutathatják be tudásukat, ügyességüket az új diákok - osztályfõnökük és felsõs segítõk támogatásával. Az októberi programról készült videofelvétel késõbb megtekinthetõ.
Szintén a diákönkormányzat rendezésében életrehívott Mikulás-bál nyújt kikapcsolódási lehetõséget az aulában.
Az állami és nemzeti ünnepek méltó megemlékezésére egy-egy tanulócsoport készül. Ezen rendezvények sorából kiemelkedik a karácsony elõtti ünnepi hangulat megteremtése, amihez az aulában közösen feldíszített fenyõfa adja a hátteret évrõl évre.
Az elsõ félév végéig havonta egy-egy alkalommal a nyílt napon tart tájékoztatást az iskola mûszaki igazgatóhelyettese az intézményünk iránt érdeklõdõ szülõknek, tanulóknak az itt folyó képzési formákról, sajátosságokról. Lehetõség van a szaktantermek, tanmûhelyek megtekintésére is.
A korábban említetteken kívül rendezvényeink szívesen látott vendégköre: a szülõi munkaközösség, az iskolaszék, az iskolával kapcsolatban levõ gazdasági szervek és a fenntartó képviselõi.
Folyamatosan törekszünk közösen kialakított hagyományaink õrzésére, ápolására.

Lovas Ibolya Zsuzsanna

Tartalomjegyzék  Lap tetejére