Fejlesztések a gyakorlati képzésben

Négy éve vagyok gyakorlati oktatásvezető a Bánkiban. Elődöm, Mészáros László 20 évig látta el ezt a feladatot kifogástalanul. Mikor nyugdíjba vonult, akkor Nagy Zoltán Igazgató Úr engem kért fel e beosztás betöltésére. Hosszasan beszélgettünk a terveimről.

A legfontosabb teendő a körülmények, és a tárgyi feltételek javítása volt. Már csak a saját tanműhelyünkben volt képzés, az üzemi tanműhelyek sorban megszűntek.

Az iskolai tanműhely két épületből áll, az egyik nagyon rossz állapotban van, a másik épület felújítása folyamatban van. Távlati tervként ott áll a TISZK, (Területi Integrált Szakképzési Központ) amely a rosszabb épület helyén valósulna meg. Többször kaptunk határozott ígéretet, már terveket is be kellett adnunk, de a megvalósítás még mindig nem kezdődött el.

Maradt a meglévő épületek, és eszközök modernizálása, cseréje. Ehhez sok pénz kellett. Pénzt viszont csak a szakképzési hozzájárulásokból, és nyertes pályázatokból lehetett szerezni. A szakképzési hozzájárulások összegét úgy növeltük, hogy több céget megkerestünk személyesen, vagy írásban, hogy nekünk fizessék a hozzájárulásukat. Ez hatásos lépés volt, mert több cég nagyobb összeget fizetett a számlánkra.

Ezen kívül pályáztunk új gépekre, illetve a régiek cseréjére.

Az első pályázatunk sikeres volt, és 8 db új manuális esztergagépet tudtunk vásárolni közel 9 millió Ft értékben, így régi gépeket lecseréltük.

Az új gépeket új helyen szerettük volna elhelyezni. Ehhez egy régi kézi ,,reszelős” műhelyt számoltunk fel, és több műhely egybenyitásával egy komplex forgácsoló műhelyt alakítottunk ki.

Az épület részleges, a műhelyek teljes felújítását Ajka város önkormányzata, mint tulajdonos vállalta magára. A kivitelezést a Bercsényi Szakképző Iskola tanulói oktatóik segítségével valósították meg. Szép, új műhelybe kerültek az új gépek. Büszkén mutatjuk mindenkinek.

A második lépésben két köszörűgépet kellett beszereznünk, mivel az oktatáshoz elengedhetetlen feltétel. Ismét pályáztunk, sajnos sikertelenül, így a szakképzési hozzájárulásokból kellett megvennünk a gépeket. A két profi köszörűgép 18 millió forintba került, és immáron második éve szolgálják az oktatást.

A következő feladat CNC marógépek beszerzése, és a CNC esztergagépek cseréje. Sikertelen pályázat után a jövő évre tervezzük a beszerzést szintén szakképzési hozzájárulásokból.

2008. augusztus 15-vel a Bercsényi Iskola beleolvadt a Bánki D. Szakképző Iskolába. Most már közös beruházásokra is van lehetőség, és a felújítást is egyszerűbben tudjuk megoldani.

Az idei év januárjában vettünk 1 körfűrészlap élező gépet, amelyen a mi tanulóink megtanulnak köszörülni, és a Bercsényi faipari tanműhelyének körfűrészlapjait is ezzel élezik. Eddig ezt pénzért köszörülték Veszprémben.

Összességében elmondható, hogy iskolánk gyakorlati képzésében jelentős fejlesztések mentek végbe, melyek iskolánk oktatási színvonalát tovább emelték.

Máhl János